Blesk, ZPRÁVY24Hodin, 16. března 2016
 
 
Puccini-Konzert, Prag, Obecní dům, 16. März 2016
 
Jonas Kaufmann dnes splatil svůj dluh vůči pražskému publiku
 
 
Árií Nessun dorma z posledního aktu opery Turandot Giacoma Pucciniho dnes za nadšených ovací ve zcela zaplněném pražském Obecním domě vyvrcholil koncert tenoristy Jonase Kaufmanna. Německý umělec tak splatil svůj dluh vůči tuzemskému publiku, když nahradil loňské vystoupení odvolané kvůli jeho onemocnění. Koncert zakončily dlouhotrvající ovace a dva přídavky.

Program nazvaný Nessun dorma - Jonas Kaufmann zpívá Pucciniho otevřel orchestr PKF-Prague Philharmonia pod vedením německého dirigenta Jochena Riedera skladbou Preludio sinfonico. Poté za nadšeného potlesku dorazil Kaufmann a svoji produkci zahájil árií Roberta Ei giunge!... Torna ai felici di z opery Le Villi. Následovaly ukázky z děl Edgar a Manon Lescaut.

Také v druhé polovině představení ve Smetanově síni Kaufmann nabídl árie Pucciniho ze svého alba, jenž bylo letos nominováno na cenu Grammy, kterou však neproměnilo. Hned po přestávce zazněla předehra ke třetímu dějství opery Tosca, na kterou Kaufmann navázal árií Cavaradossiho E lucevan le stelle. Vděčné publikum se dále dočkalo hudby z oper Madama Butterfly, La fanciulla del West a Suor Angelica.

Na prvním koncertě současného turné v milánské La Scale zažil pěvec 40 minut ovací vestoje. Od milánské La Scaly přes Londýn, Paříž, Brusel a koncertní sály v Německu, kde v Mnichově v dubnu své turné ukončí, jsou lístky beznadějně vyprodány. "Jonas Kaufmann je strhující od prvního výstupu až do finále, nabízí pěvecky vše ze svého svádivě plného tenoru, slyšíme omamnou krásu," ocenila mnichovského rodáka rakouská hudební kritika.

Název árie Nessun dorma, podle které je pojmenováno Kaufmannovo turné, znamená Ať nikdo nespí. Je odvozen ze zvolání princezny Turandot, aby nikdo v Pekingu nespal, dokud se nezjistí jméno záhadného prince Calafa. Árie se stala populární v roce 1990, kdy ji interpretoval Luciano Pavarotti jako hudební téma mistrovství světa ve fotbale v Itálii.

V současné době nejžádanější operní zpěvák zazpíval v Česku už několikrát. Například předloni v dubnu ve vyprodaném Obecním domě v Praze nabídl svůj komorní program písní Franze Schuberta Die Winterreise (Zimní cesta) pouze za doprovodu vídeňského klavíristy Helmuta Deutsche. V červenci 2014 pak na letní scéně zahájil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

Kaufmann za své pěvecké výkony sklízí po celém světě ovace publika a zároveň ocenění kritiků, kteří vyzdvihují emotivní rozmanitost jeho projevu. V newyorské Metropolitní opeře se stal prvním zpěvákem, který dosáhl stejného statusu superstar jako legendární Pavarotti. 
 
  www.jkaufmann.info back top