Český rozhlas, 19. července 2014
Autor: Romana Lehmannová, Simona Bartošová
 
Konzert, ČESKÝ KRUMLOV, 18. Juli 2014
 
Lidé volali, tleskali, vstávali. Úžasné, svěřil se Jonas Kaufman po koncertu v Krumlově
 
 
Lidé ho slýchávají v newyorské Metropolitní opeře, v pátek zazpíval posluchačům v Českém Krumlově. Německý operní zpěvák Jonas Kaufmann zahájil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Jednoho z nejlepších tenoristů světa si pod širým nebem poslechly 2,5 tisíce lidí.

„Ti lidé nejsou jen z Krumlova, přijeli z různých míst - z Prahy, z Německa. Reagovali na mě, bylo to úžasné. Volali, tleskali, vstávali. Moc se mi to líbilo,“ svěřil se Jonas Kaufmann po svém vystoupení.

Rodák z Mnichova měl na programu Verdiho operu Síla osudu, Pucciniho Manon Lescaut i Dona José z opery Carmen Georgese Bizeta.

Jonase Kaufmanna si za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Jochena Riedera poslechl i premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr kultury Daniel Herman.

„Pan Kaufman ukazuje obrovský dar, který dostal, a je krásné, že tady v Českém Krumlově mají všichni, kteří jsou zde přítomni, možnost zlato v jeho hrdle slyšet,“ řekl Herman.

Slov uznání se Kafumannovi dostalo také od operního kolegy, basisty Štefana Kocána. I on vystupuje v newyorské metropolitní opeře. V těchto dnech ale působí na českokrumlovském otáčivém hledišti, a tak si jako posluchač odskočil na zahajovací koncert festivalu.

„Hodnotím ho velmi vysoko a jsem velmi překvapený. Už dříve jsem o tomto festivalu slyšel, teď jsem tu poprvé a jsem velmi rád, že jsem si mohl poslechnout tento koncert a vidět, že festival má velmi vysokou úroveň. Sami za sebe mluví lidé, které si můžou pozvat, jako teď Jonas Kaufman,“ konstatoval.

Korejská 'Rusalka' zpívala česky

Hostem německého tenoristy byla mladá korejská sopranistka So Jon-Kim. Všechny překvapila Dvořákovou Rusalkou. Árii Měsíčku na nebi hlubokém zazpívala v českém originále.

„Byla to pro mě výzva. Je to nádherný jazyk na zpívání. Strávila jsem s Rusalkou krásný čas. Je to nádherný kus, zkoušela jsem ho možná několik měsíců. Doufám, že se můj hlas líbil,“ dodala.

I Jonas Kaufmann si před festivalem hrál s myšlenkou, že by zazpíval v češtině. Nakonec si ale tuto příležitost nechal na jindy. Čeština pro něj není jednoduchá.

„Je to problém. Většinou se musím dlouho učit a trénovat, abych našel tu správnou polohu pro árii, aby to bylo uvěřitelné. Chci zpívat, až když ten jazyk ovládám. Ale doufám, že to jednoho dne vyjde,“ přislíbil.

Dlouhé aplausy několikrát Jonase Kaufmanna vrátily na jeviště. Koncert trval přes dvě hodiny.
 
 
  www.jkaufmann.info back top