Jonas Kaufmann: Hudba je jako matematika
 

Praha - Jonas Kaufmann se vrátil do Prahy. Slavný německý tenorista z Metropolitní opery tentokrát nepřivezl pásmo árií, ale komornější program - písně Franze Schuberta doprovázené pouze pianistou. Cyklus Zimní cesta přednese dnes večer v Obecním domě.

O Jonasi Kaufmannovi se mluví jen v superlativech - jako o hlasu, který předčil Pavarottiho, nebo o nejžhavějším operním pěvci současnosti. "Je otázka, co to znamená být pěveckou superstar. Nejde totiž jen o kvalitu hlasu a projevu. Rozhoduje i to, kolik dalších pěvců je v tu samou chvíli na vrcholu. Mám spoustu neuvěřitelných kolegů, ale je jich o dost méně než v dobách Pavarottiho," nepřikládá Kaufmann úspěch jen své výjimečnosti.

Rodák z Mnichova původně studoval matematiku. Podle něj ale si jeho současná profese a původní obor nejsou zas tak vzdáleny: "Hudba není nic jiného než matematika a fyzika. Máte přesně narýsovanou osnovu. Musíte počítat, kolik not naplní jeden takt, a tón sám o sobě je fyzikální jev. Nicméně já doufám, že skutečnost, že si tohle všechno uvědomuji, neovlivňuje můj zpěv zas tak moc. Jsem sice racionálně založený člověk, ale snažím se nedržet not úplně doslova. Při zpěvu se snažím řídit momentální emoci, tím, jak vnímám hudbu i jaká je třeba atmosféra v publiku. Je to přirozenější, lidštější, ale zároveň mnohem složitější."

Kaufmannovu cestu k tvůrčímu vrcholu provázelo dlouhé hledání. V devadesátých letech chtěl dokonce skončit. Dnes sbírá ceny a střídá role. "Tajemství je v tom, že pěvec musí nejprve nasbírat dostatek zkušeností. Sám si prožít pocity postav, přečíst texty, sám se octnout v situacích, které popisují," uvedl.

V Praze se octne v kůži bloudícího poutníka - přednese tu cyklus písní Zimní cesta od romantického skladatele devatenáctého století Franze Schuberta. "Jeho hudba vytváří pocit velmi ztraceného a opuštěného člověka. A já jsem ten člověk. Když se vcítím do té postavy, tak zažívám nádherný moment. Ale na druhou stranu jsem na pódiu opravdu smutný a pak mi dlouho trvá, než se vrátím," přiznal Kaufmann.

České publikum se s ním setká potřetí. A jako pokaždé i tentokrát se na charismatického tenora stály fronty.


 
 
  www.jkaufmann.info back top