Opera Plus, 19. 7. 2014
Jiří Fuchs
 
Konzert, ČESKÝ KRUMLOV, 18. Juli 2014
 
Jonas Kaufmann zahájil českokrumlovský festival
 
 
Zatímco až do interpretace Bizetovy Carmen představil koncert Jonase Kaufmanna jako pěvce velmi koncentrovaného na techniku hlasu, výrazově byl ale trochu jednostrunný. Změna nastala u slavné árie Werthera – Pourquoi me réveiller – ze stejnojmenné opery Julese Masseneta. Jako by se ve tváři, která zrcadlí vždy u pěvců obsah, výraz textů, zcela proměnil. A zřejmě tato větší výrazová účast intuitivně zapůsobila i na publikum. Potlesk po Wertherovi, který pěvci báječně „leží“, znatelně zesílil. Také v posledním operním výstupu, jímž byla Turiddova árie – Mamma, quel vino č generoso – našel pěvec přesně výraz této scény. Kaufmann tuto obtížnou árii promyšleně tektonicky vystupňoval, vůbec nepodlehl předčasné dramatizaci plochy, na kterou mnozí interpreti právě zde doplatí problémy na vrcholovém bé (Kaufmann vyšší polohy ve večeru nevolil). Pěvec si pragmaticky rozvrhl síly, takže mu obtížný vrchol árie vyšel opravdu výborně!

Publikum, které bylo celkem odměřené, jakoby distinguované, si přesto vynutilo pět přídavků, které byly poskytnuty interprety s velkou ochotou. Upřímně, očekával jsem v přídavcích více vynalézavosti, ba jsem se i těšil na avizované klasické operety. Ne, nestalo se tak. Sérii přídavků zahájila přípitková scéna z Verdiho Traviaty spolu se sopranistkou – hostem večera – Korejkou Soo Yeon Kim. Druhým přídavkem byla árie Cavaradossiho ze třetího dějství Tosky E lucevan le stelle, s krásnými piany a decrescendy uvnitř árie. Poté přidala sopranistka Soo Yeon Kim lyrickou romanci Lauretty z aktovky Gianni Schicchi Giacoma Pucciniho. Závěr vytvořily písně. Nejprve díky Pavarottimu slavná Catari, Catari (po Pavarottim je opravdu těžké ji zpívat), ale především slavný song legendárního Richarda Taubera – Du bist die Welt für mich. Ten byl opravdu perfektní jako příjemná finální tečka! A náhle při mých reminiscencích, koho by mi Jonas Kaufmann nejvíce z plejády velikých tenorů minulosti připomínal, se mi vybavil právě Richard Tauber. Ano, veliký Rakušan Richard Tauber je mu témbrem i projevem blízký. Také proto se finální tečka jeho songu – Du bist die Welt für mich – zdál být ideální volbou pro pozdní zakončení večera. Rovněž početní němečtí a rakouští návštěvníci koncertu mu byli zřetelně vděčni za němčinu, která alespoň v závěru koncertu zazněla.

Jonas Kaufmann se ve svých pětačtyřiceti letech představil jako charismatický pěvec, který je více introvertní než například Rolando Villazón nebo Marcello Giordani, ti jsou borci v šarmantním pódiovém projevu. Kaufmann je jiný, ale i tím originální, velmi sympatický a charismatický interpret. Škoda, že nechtěl dramaturgicky vybočit ze stylu, takže tím nemohl zařadit nic z díla Richarda Wagnera, který je mu velmi blízký.

Jonase Kaufmanna doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu v Praze s dirigentem Jochenem Riederem. Jako vždy v těchto akcích orchestr nejen doprovázel pěvce, ale účinkoval v samostatných vstupech. Hodnotit amplifikovaný, a tím ne zcela vyrovnaný zvuk, je nesnadné, lépe se bude hodnotit zvuk ze záznamu rozhlasové stanice Vltava. Volba ouvertury k Verdiho Liuse Miller (u nás premiérované až roku 1963 v Plzni), ale také obě symfonická intermezza z oper Thaďs (Jules Massenet) a Sedlák kavalír (Pietro Mascagni), vyzněla v tektonice skladeb velmi přesvědčivě. Ve večeru účinkovala mladá lyrická sopranistka Soo Yeon Kim, která se prezentovala klíčovou árií z Pucciniho Madam Butterfly a Dvořákovou Rusalkou, nejlépe jí ale pěvecky slušel jeden z přídavků, který jsem již výše zmiňoval (Pucciniho Lauretta).

Vstupní večer byl mimořádně silně navštíven a jistě tak splnil očekávání pořadatelů. Z hlediska zmíněného problému ozvučení koncertu nemohu věrohodně vyjadřovat procenta hodnocení, což jsem výše vysvětlil. To jistě nic neubírá na velkém lesku koncertu a jeho hlavním protagonistovi.








 
 
  www.jkaufmann.info back top