Lidovky.cz, 11. ledna 2011
Konzert, Prag, 10. Januar 2011
Tenorista Kaufmann ovládl Obecní dům romantikou a emocemi
 
 
PRAHA - Mimořádným úspěchem skončil v pondělí večer v Obecním domě galakoncert světově uznávaného německého tenoristy Jonase Kaufmanna. V beznadějně vyprodané Smetanově síni Obecního domu se poprvé českému publiku představil v populárním italském a francouzském operním repertoáru plném romantiky a emocí.

Doprovodili jej Pražští symfonikové pod taktovkou německého dirigenta Jochena Riedera. Nadšené publikum odměnilo Kaufmanna čtyřikrát ovacemi vstoje. Vyslechlo si také čtyři přídavky, které se opět nesly v italském duchu.

Galakoncert jedenačtyřicetiletého Kaufmanna, jenž patří v poslední době k nejžádanějším pěvcům na světě, odstartoval největší události na české klasické hudební scéně v letošním roce.

Atraktivní pěvec zaujal posluchače v každém svém výstupu, zejména pak v květinové árii Dona Josého z Bizetovy Carmen, árii Směj se, paňáco z Leoncavallových Komediantů i žalozpěvu Federica z Cileovy Arlézanky. Také přídavky patřily k operním hitům, zazněly například známé árie E lucevan le stelle z Pucciniho Toscy a z Verdiho Rigoletta La donna e mobile, s níž téměř tříhodinový koncert završil.

O lístky byl podle pořadatelů enormní zájem; rekordní návštěvnosti odpovídalo nezvyklé navýšení počtu sedadel v přízemí tak, že se viditelně zaplnila hlavní ulička. V řadách publika také zasedly známé osobnosti pražské umělecké i politické scény, mimo jiné ministr financí Miroslav Kalousek.

Charismatický Kaufmann vystupuje ve většině předních operních domů pod taktovkou významných dirigentů. Je držitelem několika prestižních hudebních ocenění včetně ceny Echo Klassik Award za rok 2010, kterou převzal z rukou zpěváka Stinga.

Před Vánocemi vydal hit nazvaný Verismo Arias s italskými áriemi, které podle kritik nejlépe vyhovují jeho typu hlasu. Většinu z nich také dnes představil Pražanům. CD natočil s orchestrem Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod taktovkou Antonia Pappana.

Deska nabízí například i árie z Cileovy opery Adriana Lecouvreur, v níž loni v říjnu ztvárnil v Berlíně roli Maurizia a v posledních měsících roku si s touto rolí podmanil Londýn. Pařížské publikum naopak loni okouzlil Massenetovým Wertherem, s nímž se v lednu představí i ve Vídeňské státní opeře.

Znalci jej považují v současnosti za nejlepšího představitele Dona Josého v Bizetově opeře Carmen. Potvrdil to při otevření loňské sezóny v milánské La Scale i na představeních v newyorské Metropolitní opeře. S touto rolí letos zavítá také do rodného Mnichova i do Tokia. Na newyorské scéně pak loni slavil jako první Němec úspěch s rolí malíře Cavaradossiho v Pucciniho Tosce. Kritici o něm psali jako o pěvci, který v této roli nyní nemá konkurenci.

Kromě italského a francouzského repertoáru s přehledem zvládá také náročné role v operách Richarda Wagnera. V mnichovské Bavorské státní opeře úspěšně ztvárnil Lohengrina, ve stejné roli debutoval také na loňském festivalu v Bayreuthu.


 
 
  www.jkaufmann.info back top